تبلیغات
ناله ی عاشقان - نوح(ع) مبتلای حسین(ع)

حافظا عشق و صابری تا چند/ناله ی عاشقان خوش است بنال

آخرین مطالب
برچسب ها
دیگر موارد
» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :


نوح(ع) مبتلای حسین(ع)
نویسنده : محمدصابر اسدی
چهارشنبه 22 آبان 1392

نوح(ع) مبتلای حسین(ع)

«ای خدای من! و ای یاور من! به رحمت و کرمت مرا یاری نما! و به پاس خاطر این نفوس مقدسه! مُحمد، إیلیا (علی)، شَبَر (حَسَن)، شُبَیْر (حُسَین)، فاطِمَه ، آنان که همه بزرگان و گرامی اند، جهان به برکت آنها برپاست، به احترام نام آنها مرا یاری کن! تنها توئی که میتوانی مرا به راه راست هدایت کنی.»

متن مقاله در ادامه مطلب


در سال 1350 در یکی از  شماره های مجله مکتب اسلام مطلبی به شرح زیر بیان گردید که تأییدی است بر سخنی از پیامبر -صلی الله علیه و آله-  که در ادامه گفته خواهد شد، مطلب چاپ شده در مکتب اسلام این است:

«مجله رسمی و پر تیراژ «اتفاد نیزوب » شوروی که بطور ماهانه منتشر می شود، گزارش عجیب زیر را که هم از نظر باستانی بسیار ارزنده و جالب است و هم از نظر دینی عالی ترین دلیل بر عظمت قرآن و عقائد دینی ماست ، درج نموده است و به دنبال آن عده ای از نویسندگان انگلیسی، مصری، پاکستانی و... آن مقاله را از روسی به انگلیسی و عربی و اُرْدو ترجمه نموده و در مجله ها و روزنامه های محلی خود نقل کرده اند؛ اینک ما خلاصه آنرا از نظر خوانندگان ارجمند میگذرانیم:

مجله نامبرده در شماره دوم 1953 مینویسد: هنگامیکه باستان شناسان روسی در منطقه ای معروف به «وادی قاف» مشغول حفاری و جستجوی آثار باستانی بودند، در اعماق زمین به چند پاره تخته قطور و پوسیده ای برخوردند که بعداً معلوم شد این تخته ها قطعات جدا شده از کشتی نوح بوده، و بر اثر تحولات دریائی و زمینی در طول حدود 5000 سال همچنان در دل زمین باقی مانده است. برخورد به این تخته ها نظر محققین باستان شناس را آنچنان به خود جلب نمود که دو سال دیگر به کنجکاوی و تعقیب عملیات حفاری خود پرداخته، و بالاخره در همان منطقه به یک قطعه تخته دیگری برخوردند که به صورت لوحی طبق کلیشه صفحه زیر، چند سطر کوتاه از کهن ترین و ناشناخته ترین خطوط بر روی آن منقوش بود. اما بسیار شگفت آور بود که این تخته لوح بدون اینکه پوسیده یا متحجر شده باشد، آنچنان سالم و دست نخورده باقی مانده که هم اکنون در موزه آثار باستانی مُسکو در معرض دید توریست ها و تماشاگران خارجی و داخلی است. بر اثر این اکتشاف، اداره کل باستان شناسی شوروی برای تحقیق از چگونگی این لوح و خواندن آن، هیئتی مرکب از هفت نفر از مهمترین باستان شناسان و اساتید خط شناس و زبان دان روسی و چینی را مأمور تحقیق و بررسی نموده که نام آنها بدین گونه است:

پرفسور سولی نوف، استاد زبان های قدیمی و باستانی در دانشکده مسکو.

ایفاهان خینو، دانشمند و استاد زبان شناس در دانشکده لولوهان چین .

میشانن لوفارنک، مدیر کل آثار باستانی شوروی .

تانمول گورف، استاد لغات در دانشکده کیفزو.

پرفسور دی راکن، استاد باستان شناس در آکادمی علوم لنین .

ایم احمد کولا، مدیر تحقیقات و اکتشافات عمومی شوروی .

میچر کولتوف، رئیس دانشکده استالین .

این هیئت پس از 8 ماه تحقیق و مطالعه و مقایسه حروف آن با نمونه سائر خطوط و کلمات قدیم ، متفقاً گزارش زیر را در اختیار باستان شناسی شوروی گذاشت:

1- این لوح مخطوط چوبی از جنس همان پاره تخته های مربوط به کاوش های قبلی، و کُلا متعلق به کشتی نوح بوده است؛ منتهی لوح مزبور مثل سایر تخته ها آنقدرها پوسیده نشده، و طوری سالم مانده که خواندن خطهای آن به آسانی امکان پذیر می باشد.

2- حروف و کلمات این عبارات به لغت سامانی یا سامی است که در حقیقت اُم اللغات (ریشة لغات) و به سام بن نوح منسوب می باشد.

3- معنای این حروف و کلمات بدین شرح است:

«ای خدای من! و ای یاور من! به رحمت و کرمت مرا یاری نما! و به پاس خاطر این نفوس مقدسه! مُحمد، إیلیا (علی)، شَبَر (حَسَن)، شُبَیْر (حُسَین)، فاطِمَه ، آنان که همه بزرگان و گرامی اند، جهان به برکت آنها برپاست، به احترام نام آنها مرا یاری کن! تنها توئی که میتوانی مرا به راه راست هدایت کنی.»

بعداً دانشمند انگلیسی "این ایف ماکس" ، استاد زبان های باستانی در دانشگاه منچستر، ترجمه روسی این کلمات را به زبان انگلیسی برگردانید، و عیناً در مجله ها و روزنامه ها نقل و منتشر گردید. سپس دانشمند و محدث عالی مقام پاکستانی حکیم سید محمود گیلانی که یک موقع مدیر روزنامه «أهل الحَدیث » پاکستان (و نخست از اهل تسنن بوده و بعداً از روی تحقیق به آئین تشیع گرائیده) آن گزارش را به زبان اُرْدو در کتابی به نام «إیلیا مرکز نجات ادیان العالم » ترجمه و نقل کرده است. آنگاه مجله «بذره» نجف در شماره های شوال و ذوالقعدة 1385، سال اول ، صفحه 78 إلی 81 زیر عنوان: نامهای مبارکی که حضرت نوح بدان توسل جست، از اردو به عربی ترجمه و نقل کرده است.»[1]

اما سید بن طاووس در کتاب الامان خود حدیثی را از پیامبر و از قول  محمدبن نجار که از بزرگان اهل حدیث و از ثقات اهل سنت است، نقل می کند. در این حدیث پیامبر -صلی الله علیه و آله-  می فرمایند:

«زمانی که خدای متعال تصمیم گرفت که قوم نوح را هلاک کند، به او وحی کرد که تخته های درخت ساج را برش دهد. پس هنگامی که آنها را برش داد نمی دانست که باید با آنها چه بسازد. پس جبرئیل نازل شد و شکل کشتی را به او نشان داد، و همراه جبرئیل تابوتی بود که در آن صد و بیست و نه هزار میخ بود، پس ]نوح کشتی را ساخت[ و میخ ها را به تمام قسمت های کشتی زد تا اینکه فقط پنج میخ باقی ماند.

پس اولین میخ را درست گرفت، میخ در دست او روشن شد و نور افشانی کرد مانند ستاره ای که در افق آسمان می درخشد، پس نوح از این اتفاق متحیر شد، سپس خداوند آن میخ را به به نطق درآورد، میخ گفت: بر من اسم بهترین انبیاء محمد بن عبدالله نهاده شده است، پس جبرئیل بر نوح نازل شد. نوح به او گفت: ای جبرئیل! این میخ چیست که من تاکنون مثل آن را ندیدم؟ جبرئیل گفت: این میخ به نام بهترین اولین و آخرین، محمد بن عبدالله است. آن را در جلوی کشتی ودر سمت راست بکوب.

سپس میخ دوم را برداشت. پس میخ روشن شد و شعله ور گردید، نوح گفت: این میخ چیست؟ جبرئیل گفت: میخ برادرش و پسر عمویش علی بن ابی طالب، پس آن را در جلوی کشتی و در سمت چپ بکوب.

سپس با دستش میخ سوم را گرفت، پس میخ درخشید و روشن شد و شعله ور گردید، جبرئیل گفت: این میخ به اسم فاطمه است، پس آن را کنار میخ پدرش بکوب.

سپس میخ چهارم را برداشت، پس میخ درخشید و شعله ور شد، جبرئیل گفت: این میخ به اسم حسن است، آن را در کنار میخ پدرش بکوب.

سپس میخ پنجم را برداشت، پس میخ روشن شد و شعله ور گردید و گریست، پس نوح گفت: ای جبرئیل! این اندوه چیست؟ پس جبرئیل گفت: این میخ حسین بن علی، سیدالشهداء است، پس آن را در کنار میخ برادرش بکوب.

سپس پیامبر-صلی الله علیه و آله-  به آیه ای از قرآن اشاره کرد و می فرمود: «وَ حَمَلْنَاهُ عَلىَ‏ ذَاتِ أَلْوَاحٍ وَ دُسُر[2] : و او را بر آن كشتى كه تخته‏ها و میخهایی داشت سوار كردیم.» همانا آن تخته هاچوب کشتی بودند، و آن میخ ها ما ]اهلبیت[ بودیم. اگر ما نبودیم کشتی اهلش را به حرکت در نمیآورد.[3]» »[4]


[1] - به نقل از مجله مکتب اسلام، معادشناسی 9، صفحه 204-197، ر.ک: www.tebyan.com

[2] - قمر،13

[3] - ر.ک: البحار، ج 26، ص 332|14 ، بحار ج44ص230

[4] - الامان من اخطار الأسفار والازمان، السید علی بن موسى بن طاووس، ص118-120

:: مرتبط با: ولایت و اهل بیت ,
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
What do you do for a sore Achilles tendon? جمعه 13 مرداد 1396 06:28 ب.ظ
Very good article! We are linking to this particularly great content on our website.

Keep up the good writing.
shaniniess.hatenablog.com سه شنبه 13 تیر 1396 03:23 ب.ظ
Hello just wanted to give you a quick heads up.
The words in your post seem to be running off the screen in Firefox.

I'm not sure if this is a format issue or something to do
with browser compatibility but I figured I'd post to let you
know. The style and design look great though! Hope you get the issue solved soon. Many thanks
manicure سه شنبه 22 فروردین 1396 01:34 ق.ظ
Paragraph writing is also a excitement, if you
be acquainted with then you can write otherwise it is difficult to write.
manicure یکشنبه 20 فروردین 1396 02:30 ق.ظ
Thank you, I've recently been searching for information about this subject for ages and yours is the best I've came
upon till now. However, what in regards to the bottom line?
Are you positive concerning the supply?
علی سه شنبه 5 آذر 1392 09:11 ب.ظ
سلام
همه عالم مبتلای حسین (ع)
مدیر در مدار کربلا جمعه 24 آبان 1392 08:42 ب.ظ
سلام و سپاس
نوح نبی که نوحه گر کربلای توست
گر غرق اشک هم بشود کم گریسته

منتظر استمرار کار در عرصه های مختلف بخصوص مسائل جاری زندگی و نیز ساحت علم

نائب الزیاره خیمه نشینان حضرت ارباب
موفق تر باشید
علوی-کربلای معلی-11محرم الحرام
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
.:: This Template By : Theme-Designer.Com ::.
درباره ما
امروز اگه به یکی بگی "بنال!" فکر می کنه داری بهش فحش می دی، حالا دوساعت بیا بهش بگو عزیز من بنال از نالیدن میاد و نالیدن از درد داشتن. درد که بد نیست. درد عامل آگاهی است. اصلاً آدم اگه درد داشته باشه ارزش داره، درد خود، درد خدا، درد خلق خدا... هرچی درد بیشتر ناله بیشتر... هرچی درد خالصانه تر ناله عاشقانه تر!
مدیر وب سایت : محمدصابر اسدی
برای دریافت کد گنجینه کلیک کنید
نویسندگان
آرشیو مطالب